Kısaca Okçuluk

   Kısaca Okçuluk :

 Okçuluk sporu,açık hava ve salon okçuluğu olarak yıl boyunca yapılabilen çok zevkli bir spordur. Açık havada erkek sporcular,90m.,70m.,50m. ve 30m.’den,bayan sporcular 70m.,60m.,50m. ve 30m.’den ok atışı yaparlar.Her mesafeye 36’şar ok atılıp,toplam 144 ok atışı yapılır. Ok atışları;uzak mesafelerde 6’şar okluk serilerle,yakın mesafelerde 3’er okluk serilerle yapılır. Bireysel ve takım eleme tur atışları 70m.’den yapılır. Salonda 18 m.’den 60 ok atışı yapılır.Bireysel ve takım eleme tur atışları 18 m.’den yapılır.Hedef kağıdının en ortasındaki sarı renk 10 puan,dış sarı 9 puan,iç kırmızı 8 puan,dış kırmızı 7 puan... dır.Yarışma kıyafeti rengi beyazdır.Bayanlar beyaz etekte giyebilirler.3 ok atışı için verilen süre 120 sn.dir.Yarışmalar hakemlerin gözetiminde ve kontrolünde yapılır.Her sporcuya sırt numarası takılır ve sporcular oklarına isimlerini mutlaka yazarlar.Hedef kağıdından oklarını çeken sporcu ok deliklerini işaretler, daha sonra herhangi bir ok çarpar düşer veya hedefi deler ise tespit edilmesi  için. Hedef kağıdına vurulan okların puan kağıdına yazılmasını hakem ve sporcular yapar. Okçuluk yıl içinde 7 ay açık havada 5 ay salonda yapılır. Türkiye çapında 6-7 adet açık hava,3-4 adet salon okçuluk yarışması yapılır.Her yarışma Milli Takımlar için seçme niteliğindedir.

   Büyükler,gençler,yıldızlar ve minikler olmak üzere dört kategori üzerinden gruplandırılır. Okçuluk gelişmiş malzemeye ve güzel tekniğe dayanan mukavemet gerektiren zor ama zevkli bir spor dalıdır.Kişiye; mücadeleci bir ruh,konsantrasyon,

koordinasyon,enerjisini planlı kullanmayı ve vücut sağlığı kazandırır. Okçuluk malzemeleri yurtdışından getirilip pahalı malzemelerdir.Malzemeler kişiye özel hazırlanır.Tecrübe,bilgi ve itinayla hazırlanması gereken okçuluk malzemeleri sporcunun bir parçasıdır.

  Kocaeli Bölgesi’nde okçuluk sporu 1989 yılından itibaren Petkim Spor bünyesinde ve Petkim Spor tesislerinde yapılmıştır.Şu an Okçuluk branşında faal olan kulüp Gençlik ve Spor Kulübü’dür. Okçuluk antrenmanları Atatürk Spor Salonu yanındaki Okçuluk Atış Poligonunda yapılmaktadır.

   Günümüze kadar 150 civarında Türkiye çapında derece elde edilmiş olup, 5 milli sporcu yetişmiştir. Halen 4 Türkiye rekoru da bölgemiz sporcularından Dinçer Ekiz’e aittir.Hasan Kılıç Üniversite Türkiye rekoru sahibidir.5 Milli sporcumuzun hepside Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına katılmıştır.Hocamız Rıdvan UZUNTAŞ; 1989 Yılından 1991 yılına kadar fahri antrenör olarak görev yaptığı Kocaeli bölgesinde 31 Aralık 1990 tarihinden itibaren kadrolu olarak görev yapmaktadır. 1996-1997 Yıllarında Compound Yay Milli Takım Antrenörlüğü yapan UZUNTAŞ,1997 yılında İstanbul'da yapılan Salon Dünya Şampiyonası'nda antrenör olarak görev yapmıştır.1998 Yılında Kara Harp Okulu’nda okçuluk sporunu başlatıp ve okçuluk antrenörü olarak askerliğini yapmıştır.İktisat Fakültesi mezunu olan UZUNTAŞ, Osmanlı Okçuluk Tarihi ve Günümüz Okçuluk Atış Teknikleri üzerine sekiz yıldır araştırma yapmaktadır.

   Okçuluk sporu olimpiyatlara 1972 Münih olimpiyatlarında dahil olmuştur.Dünyada en başarılı ülke Güney Kore’dir.Türk okçuluğu zaman zaman başarılı olsa da istikrarlı bir 

çıkış yaşayamamıştır.Okçuluk sporunun yayılması ve başarılı olması için ; antrenör,malzeme,sponsör ve saha sorunlarının çözülüp iyi tanıtım yapılarak kitlelere ve okullara inilmesi gerekmektedir.

   Türkiye Okçuluk Federasyonu, Uluslararası Okçuluk Federasyonu’na (FITA) üyedir.FITA Başkanı Prof.Dr. Uğur Erdener’dir.

 

 

                      

BUNLARI BİLİYORMUYDUNUZ !

 

          --  ULUSLARARASI OKÇULUK  FEDERASYONU ( FITA) BAŞKANI OLAN SAYIN PROF.DR. UĞUR ERDENER, ULUSLARARASI ALANDAKİ İLK VE TEK TÜRK FEDERASYON BAŞKANIDIR.

           -- (FITA)’ NIN AÇILIMI  “ FEDERATİON INTERNATİONAL DE TİR A’LARC “ DIR.  BURADAKİ TİR OSMANLICADA OK DEMEKTİR.

          --  TOP MENZİLİNİN 600.M.OLDUĞU ZAMANLARDA TOZKOPARAN İSKENDER  (1281,5 GEZ)  846 METREYE OK ATMIŞTIR ,BU BİR DÜNYA REKORUDUR. BİRÇOK OSMANLI OKÇUSUDA 800 METRENİN ÜSTÜNDE OK ATMIŞTIR ,O ZAMANLAR AVRUPALI OKÇULARIN REKOR OK ATIŞI 300 METREYDİ.

           -- ŞU ANDA KULLANDIĞIMIZ MODERN OK VE YAYLAR,  OSMANLI OK VE YAYLARI    İNCELENEREK AYNI MADDELERDEN,BENZERİ ŞEKİLDE YAPILMIŞTIR.

           -- 1962 YILINDA BÜYÜKLER  AVRUPA OKÇULUK  ŞAMPİYONU OLAN CEMAL DEĞİRMENCİLER VE GENÇLER AVRUPA ŞAMPİYONU OLAN YÜCEL CAVKAYTAR, YARIŞMAYA ASKERİ MÜZEDEN ZİMMETLİ OLARAK VERİLEN YAY VE OKLARLA GİTMİŞLERDİR.

        --1996 ATLANTA OLİMPİYATLARINDA OKÇUMUZ NATALİ NASARİTZE ELEME TURLARINDA OLİMPİYAT REKORU KIRMIŞTIR.

        --DÜNYA ŞAMPİYONALARINDA ÜÇ OKÇUMUZ ÜÇÜNCÜ OLMUŞTUR. BU SPORCULARIMIZ ; ÖZDEMİR AKBAL , NATALİ NASARİDZE  VE  ZEHRA ÖKTEM 'DİR.

        --YILLARCA OKÇULUK MİLLİ TAKIMINDA SPORCU OLARAK GÖREV YAPAN ELİF EKŞİ  TÜRKİYE OKÇULUK FEDERASYONU GENEL SEKRETERLİĞİ DE  YAPMIŞTIR.

        -- ULUSLAR ARASI DÜZEYDE VE DÜNYANIN SAYILI OKÇULUK YARIŞMA SAHALARINDAN BİRİ OLAN YÜZÜNCÜ YIL OKÇULUK SAHASI ANTALYA’DA BULUNMAKTADIR.

        -- ERKEK SPORCULAR EN UZAK 90 METREDEKİ ,BAYAN SPORCULAR EN UZAK 70 MEDREDEKİ 122 CM. ÇAPLI HEDEFLERE OK ATMAKTADIR.

        -- OKÇULUK HEDEFİNİN TAM ORTASI 12 DEĞİL 10 PUANDIR.

        -- OLİMPİK YAY OKÇULARININ YAY ÇEKİŞ SERTLİKLERİ ERKEKLERDE ORTALAMA 19 KĞ.,BAYANLARDA ORTALAMA 17 KĞ.DIR. BİR GÜNLÜK BİR YARIŞMADA SPORCULAR ORTALAMA 3-4 TON ARASI YÜK KALDIRMIŞ  GİBİ EFOR SARFEDERLER.

        -- EN İYİ OK ATIŞI İKİ KALP VURUŞU ARASINDA YAPILAN ATIŞTIR.BUNUN İÇİNDE KALP ATIŞ SAYISININ AZALTILMASI GEREKİR.BU NEDENLE OKÇULUARIN DÜZENLİ OLARAK KOŞMALARI GEREKMEKTEDİR.

       -- DÖRT  TANE TÜRKİYE OKÇULUK REKORU KOCAELİ BÖLGESİ SPORCUSU DİNÇER EKİZ’E AİTTİR .  

 

           KOCAELİ BÖLGESİ OKÇULARININ TÜRKİYE REKORLARI

 

TÜRKİYE  REKORTMENİ  SPORCULARIMIZ

Kocaeli Bölgesi Sporcularından  Dinçer EKİZ’e Ait Türkiye Okçuluk Yarışmaları Rekorları  :

 

-Salon Toplam Puan (60 ok)     Büyük Erkekler Compound Yay Türkiye Rekoru    :     585  PUAN

 

-Salon Eleme Turları  (18 ok)    Büyük Erkekler Compound Yay  Türkiye Rekoru  :     175 PUAN  

 

- Salon Eleme Turları  (12 ok)   Büyük Erkekler Compound Yay  Türkiye Rekoru  :      119 PUAN

 

-Açık Hava Eleme Turları  (12 ok)  Büyük Erkekler Compound Yay Türkiye Rekoru  :  118 PUAN

  

Kocaeli Bölgesi Sporcularından Hasan KILIÇ’a  Ait Türkiye Üniversiteler Arası Okçuluk Yarışmaları Rekoru :

 

- Açık  Hava  Eleme  Turları  (12 ok)  Erkek  Compound  Yay Türkiye  Üniversite Rekoru     :   114 PUAN

 

-  ( Kocaeli Okçuluk İrtibat Tel : 0 532 4114076 ) 

                                           -----------------------------------------------------

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !