Okçuluk Nedir ?

  OKÇULUK NEDİR  ?

 

 İnsanlığın varoluşuyla eş zamanlı olarak ok ve yay insanla birlikte gelişmiştir. Ok ve yay ; insanın silahı,arkadaşı,sırdaşı ve güvencesi olmuş, her uygarlık ok ve yayı biraz daha geliştirmiş, günümüze kadar getirmişlerdir.Ama temelde çalışma prensibi değişmemiştir ; bir ağaç dalı iki ucundan bir sicimle gergin olarak bağlanıp ve daha ince ucu sivriltilmiş düz bir dalıda sicimin üstüne yerleştirip,dalın esneme gücü sayesinde sicimi çekerek dalı gerip sivri uçlu dal parçasını uzağa fırlatmak, ok atmaktır.Okçuluk; insan, yay ve oktan oluşur,amaç uzaktaki hedefi vurmaktır.Okçuluk  günümüzde son derece modern malzemelerle ve kurallar çerçevesinde yapılan olimpik bir spor dalıdır.Ok atmanın en güzel tarafı uzaktaki bir cismi vurmanın hazzıdır.Okçuluk sporu yapılırken ilk önce emniyet tedbirleri alınmalıdır, ikinci olarakta ok ve yayın güvenilirliğinin denenmesi gelir.

Dünya'ya okçuluğu öğreten Osmanlı'lar olmuştur.Avrupalı okçuların rekor ok atışları 300 m. iken, Osmanlılarda  600 m.ye ok atamayan okçu olamıyordu.Yıllarca Ok Meydanlarında talim yapılıp rekor ok atışları yapılmıştır.Osmanlılar zamanında kuralları konulup, bu günkü kulüp anlayışında dernekler kurulup,usta çırak ilişkisi esasına dayalı, hem sporcu anlamında hemde asker anlamında okçu yetiştirilmiştir.

Günümüzde okçuluk sporu,açık hava okçuluğu ve salon okçuluğu olarak yaz kış yapılabiliyor.Açık hava okçuluk mesafeleri 90 m. ile 30 m. arasında değişmektedir.Salonda 18 m.den ok atışı yapılır.Tabii ki kurallara bağlı kalınarak yapılan okçuluk sporu olimpiyatlarda da yer almaktadır.Olimpik dalda Dünya'da en başarılı ülke Kore'dir.

Okçulukta yaş sınırı yoktur,60 yaşında Dünya şampiyonu olmuş sporcular vardır,bu nedenle her yaş kesimi tarafından tercih edilir.  

Ok atmak istiyorum,ne yapmalıyım,nereye başvurmalıyım?... sorularına cevap vermek isterim.Okçuluk sporu günümüzde gelişmiş malzemelerle yapılmaktadır ve tekniğe dayalı bir spordur, bu nedenle ilk etepta tek başımıza ok atamayız bir antrenöre ihtiyacımız mutlaka olacaktır.İllerdeki gençlik ve spor il müdürlüklerine ilk önce başvurun,tüm illerde gsim'nin telefon numarası  444 3 444 'tür . Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün santralı : 0 312 3103960 ' tır,buradan Okçuluk Federasyonu'nun yanısıra diğer  spor federasyonlarınada  ulaşabilirsiniz ,GSGM'nin sitesi : www.gsgm.gov.tr  .  Ayrıca sizlere okçuluk fedrasyonunun sitesini yazayım, gerekli bilgileri edinebilirsiniz.  www.turkisharchery.org   .Diğer okçuluk sitelerinden bazıları :  http://okculukkocaeli.bravehost.com  , http://okculuk.blogspot.com www.hedefsport.com.tr   .Tabi ki arama motorlarından okçuluk diye arattırabilirsiniz.

Okçuluk Türk'lerin Ata sporudur, sahip çıkalım,çocuklarımıza ok atmasını öğretelim, tabii ki ilk önce emniyet tedbirlerimizi alarak... Saygılar. 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !